Sterowanie kostką przy pomocy myśli?

Sterowanie kostką przy pomocy myśli?

 

8 maja na Politechnice Poznańskiej odbyły się dni otwarte w laboratoriach stworzonych w projekcie „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Dni otwarte stanowiły część obchodów 10 –lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W ramach drzwi otwartych udostępniono wyposażenie laboratoriów praktyk zlokalizowanych na Politechnice Poznańskiej. Sprzęty, których na co dzień używają uczniowie techników przyjeżdżających na praktyki zawodowe, trafiły w ręce młodszych adeptów techniki. Już kilkulatkowie mogli zapoznać się z techniką spawania światłowodów czy drukiem 3D w laboratorium informatycznym. Na pamiątkę każdy otrzymywał własny wydruk 3D.

Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak warsztaty encefalografii, gdzie nieco starsi uczestnicy mogli nauczyć się sterowania przekazywania komend do komputera przy pomocy myśli. Wszystkim chętnym, którzy zdecydowali się na założenie czujników EEG udało się uruchomić wirtualną kostkę, co pozostali uczestnicy warsztatu nagradzali każdorazowo gromkimi brawami.

Kolejną atrakcję było wykorzystanie okularów do Eyetrackingu. Uczestnicy wyposażeni w ten nowoczesny sprzęt mogli sprawdzić jak działa technologia pozwalająca na nagrywanie filmów z jednoczesną rejestracją ruchu gałek ocznych.

Zaprezentowane sprzęty uświadomiły uczestnikom warsztatów, że nowoczesne narzędzia wykorzystywane między innymi do badań marketingowych coraz dokładniej potrafią odkrywać myśli i są swoistymi wykrywaczami kłamstw, które coraz powszechniej będą stosowane w codziennym życiu. Być może, kiedy przyjdzie czas pokus np. wagarowania, przesłanie warsztatów wróci do młodych uczestników.

W ramach drzwi otwartych zaprezentowano także pozostałe laboratoria: mechatroniczne i logistyczne, mieszące także sprzęty do nauki zawodu handlowca. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz pracy robota przemysłowego, a najmłodsi zafascynowali się stanowiskami do badania sensorów, gdzie sprawdzali jakiego rodzaju materiały umożliwią im uruchomienie specjalistycznych czujników.

Wszystkie warsztaty i pokazy odwiedziło łącznie kilkadziesiąt osób.