Kim warto być w roku 2020?

Kim warto być w roku 2020?

Godziny studiowania, nieprzespane noce, projekty, obrony i w końcu jest tytuł a potem od razu praca. Praca wymarzona, w której wiesz co robisz i realizujesz się wyśmienicie, a oprócz tego są i perspektywy rozwoju. Zupełnie nagle dzieje się coś niepodziewanego… Nikt nie myślał o tym studiując i nikt Cię nie uprzedzał  okazuje się, iż Twoje zadania mogą przejąć maszyny a Twój zawód może przestać istnieć.

W obecnej dekadzie można być wręcz pewnym, iż zawodami, na które wciąż zwiększa się popyt, są te związane z inżynierią czy programowaniem. Automatyka, robotyka, budownictwo oraz elektryka to tylko niewielka garstka spośród wielu przykładów. Specjaliści IT, programiści czy web deweloperzy mogą spać spokojnie – te zawody wciąż są na topie a ofert pracy ciągle przybywa. Co więcej, zawody w tej branży cechują się nadzwyczaj dobrymi zarobkami. Dynamika i kierunek zmian pensji są jest jednak przede wszystkim zależne od specjalizacji, używanej technologii, doświadczenia i miejsca zamieszkania – niemniej, kwoty te raczej rosną niż maleją. Jeśli akurat zastanawiasz się nad swoim planem na przyszłość, może warto rozważyć naukę programowania.

Źródło: nofluffjobs.com

Według zestawienia StepStone poszukiwani będą również content managerowie, CSR project managerowie, specjaliści ds. employer brandingu  zawody związane z budowaniem pozytywnego i spójnego wizerunku firmy w oczach klientów czy potencjalnych kandydatów. Co jednak zadziwia, to zwiększająca się potrzeba na stanowisku tzw. menedżera ds. szczęścia  osoby, która ma za zadanie dbać o wysoki poziom zaangażowania pracowników, ich zadowolenie jak i motywować do pracy. Bo przecież zadowolony pracownik to wydajny pracownik.

Menedżer ds. szczęścia jest tak naprawdę wysoko wykwalifikowanym HR-owcem, który poprzez ankiety bada potrzeby pracowników, starając się wdrażać ich pomysły. Osoba taka powinna mieć pogodne usposobienie, być komunikatywna, ale przede wszystkim – mocno zakręcona i empatyczna.

Oprócz tego, warto przyjrzeć się branży prężnie się rozwijającej chodzi przede wszystkim o sztuczną inteligencję. W dobie najnowszych technologii, optymalizacji i automatyzacji procesów, niezmiernie ważne jest łączenie zdolności inżynierskich i interpersonalnych. Obserwacja trendów oraz otwartość na zmiany z pewnością pomogą nam w adaptacji do warunków panujących na rynku pracy  a nie ukrywajmy, rynek ten będzie zmieniał się bardzo dynamicznie.