Kompetencje cyfrowe i informatyczne jako kluczowe kompetencje w przyszłości. W które z nich warto inwestować?

Kompetencje cyfrowe i informatyczne jako kluczowe kompetencje w przyszłości. W które z nich warto inwestować?

Sierpień był miesiącem intensywnym i pełnym wrażeń. Udało nam się zorganizować cykl spotkań z ekspertami w formie paneli zdalnych. Na ostatnim z nich  17. sierpnia debatowaliśmy nad kluczowymi kompetencjami PRZYSZŁOŚCI czyli KOMPETENCJAMI CYFROWYMI I INFORMATYCZNYMI zastanawiając się W KTÓRE Z NICH WARTO INWESTOWAĆ.

Ekspertami panelu byli: Dariusz Szlenzak Kierownik podmontażu silnika w firmie Volkswagen Poznań – Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów, Ewa Wróblewska Senior HR Business Partner w firmie MAHLE, Przemysław Degórski Dyrektor Rozwoju w firmie WObit.

Dzięki dużemu zaangażowaniu i chęci dzielenia się praktykami udowodniliśmy, że wartościową wiedzę można przekazywać bez względu na okoliczności. Spotkanie zgromadziło sporą grupę słuchaczy, którzy aktywnie udzielali się zadając ekspertom pytania.

Ja bym zachęcała do takiego podejścia, które skupia się bardzo mocno na samoświadomości i na nazwaniu swoich oczekiwań bo to jest rzecz bardzo ważna. To, co jest istotne, to też zapoznanie się z tym, czego pracodawca na danym stanowisku oczekuje i realna odpowiedź na pytanie „czy to jest coś, co chcę robić, czy będzie to interesujące dla mnie w dłuższej perspektywie czasu”

Pytaliśmy naszym ekspertów o to, na jakich stanowiskach w ich firmach wymaga się kompetencji cyfrowych i informatycznych oraz w jakim zakresie są one niezbędne do wykonywania pracy. Zapytaliśmy również o dobre praktyki w obszarze tych kompetencji. Zastanawialiśmy się nad kompetencjami kluczowymi dla organizacji, aby mogły one sprawnie i efektywnie realizować swoje cele. Dyskutowaliśmy o tym, czego brakuje młodym kandydatom do pracy jak i jakie są najczęściej popełniane błędy podczas procesu rekrutacyjnego. Eksperci wypowiedzieli się na temat tego, w jakie umiejętności sugerują inwestować młodym ludziom, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w przedsiębiorstwach.

Panel ten nie mógłby się odbyć, gdyby nie praca specjalistów, którzy zajęli się merytoryką, organizacją jak i prowadzeniem spotkania dr inż. Magdalena Graczyk-Kucharska, dr inż. Małgorzata Spychała, dr inż. Maciej Szafrański, dr inż. Marek Goliński.