09.06.2015

Konferencja podsumowująca realizację projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”

„Tworzymy narzędzia sukcesu” – pod takim hasłem przebiegała uroczysta gala podsumowująca trzyletni projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Spotkanie, które odbyło się 9 czerwca 2015 roku w Collegium Da Vinci,  otworzyła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Temat przewodni naszej gali jest wieloznaczny, ponieważ dla każdego z nas sukces ma inny wymiar. Ukończenie szkoły, pójście na studia, założenie firmy, czy opatentowanie własnego wynalazku sukces ma wiele znaczeń. Dla nas, twórców projektu „Czas zawodowcy”, najważniejsze jest to, że mogliśmy przekazać młodzieży nowoczesne narzędzia, które posłużyły im do wypracowania własnych sukcesów – zaznaczyła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w swoim przemówieniu.

Kolejne wystąpienie należało do przedstawiciela Partnera projektu. Profesor dr hab. inż. Joanna Józefowska, Prorektor ds. nauki Politechniki Poznańskiej, w swoim przemówieniu podkreśliła rolę szkół wyższych w kształtowaniu współpracy między przedstawicielami nauki i biznesu. Zaznaczyła przy tym, że jeśli wzrośnie poziom kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych, przełoży się to na kształcenie na uczelniach technicznych.

O dużej roli kształcenia zawodowego przypomniała także Teresa Kazimierska, Wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Zaznaczyła ona, że szkoły biorące udział w projekcie znajdują się w gronie placówek najlepiej przygotowanych do współpracy z lokalnymi firmami i dbających o to, aby ich absolwenci wkraczali na rynek pracy wyposażeni w wiedzę, umiejętności oraz praktyczne poznanie zawodu.

Oprócz możliwości spawania światłowodów, druku 3D, programowania robotów, czy badań eyetrackingowych, twórcy projektu zadbali o inne narzędzia, wprowadzające młodzież wielkopolskich techników na rynek pracy. Opowiedzieli o nich pracownicy Politechniki Poznańskiej odpowiedzialni za główne zadania związane z działaniem projektu. Pokrótce przedstawił je dr inż. Maciej Szafrański, Koordynator prac Politechniki Poznańskiej, a dokładniejszej analizy Systemu Zawodowcy, e-learningu, praktyk w laboratoriach i u pracodawców dokonali dr inż. Marek Goliński, Krzysztof Grupka, Anna Tatarska oraz Jolanta Krysztofiak.

Na konferencji nie mogło zabraknąć podsumowania działań związanych z kształceniem modułowym – innowacyjną metodą wprowadzaną do 35 szkół z regionu. O zmianie pojmowania nauki w technikach, zwiększeniu roli zajęć praktycznych oraz współpracy z firmami opowiedzieli Grzegorz Bogacz, Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile oraz Jan Palacz, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie.

Dziękujemy za to, że dali nam Państwo szansę na lepszą naukę oraz możliwość wkroczenia na rynek pracy pewnym krokiem – tak podsumowali swoje wystąpienie uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie, którzy z kolei opowiedzieli o tym, co projekt zmienił w ich szkole oraz jak wpłynął na rozwój ich kompetencji i umiejętności.

Nie były to jedyne podziękowania, które usłyszeliśmy podczas gali. Spotkanie podsumowujące projekt było okazją do podziękowania dyrektorom oraz nauczycielom ze szkół biorących w nim udział. Marzena Wodzińska oraz reprezentanci Politechniki Poznańskiej – prof. dr hab. inż. Joanna Józefowska oraz prof. dr hab. Adam Hamrol, wręczyli dyplomy reprezentantom 64 szkół.

Projekt „Czas zawodowców” realizowany jest od lipca 2012r. Genezą działań realizowanych w projekcie przez Politechnikę Poznańską jest inicjatywa AWT®.